Práchovna

13. června 2012 v 16:40 | Miloslav Čeleda |  Rozhledny a věže - články
Gotická věž zvaná Práchovna se nachází v Kolíně. Nehledejte ji však v historickém centru města. Mohutná kamenná stavba zaujala dominantní postavení na Zálabské skále přes řeku, téměř naproti místnímu hradu. Původ a účel této památky doposud nebyl nikým přesně určen, zbývají tedy spíše domněnky.

Vznikla pravděpodobně mezi husitskými válkami a dobou kolem roku 1500. První písemnou zmínku máme až z roku 1497. Důmyslně umístěna na skálou vyvýšeném prostranství patrně chránila velmi důležitý prostor. Nedaleko ústil dřevěný most přes Labe a hrad s městskými zdmi byl také "co by kamenem dohodil". Za války třicetileté byla využívána jako pozorovatelna, dále však spíše pustla.


Ikonografie nám nejprve nabízí obrázek rozedrané stavby s dotěrným náletovým porostem, následně na přelomu 18. a 19. století je zachycována opět se střechou - velmi pravděpodobně to souvisí se skladováním střelného prachu kolínské vojenské posádky. Že na tom nebyla až zas tak zle můžeme usuzovat například i z toho, že jistý František Marek roku 1829 žádá povolení k přeměně věže v soukromé obydlí.

Ještě začátkem tohoto tisíciletí v ulici Na skále stála pustá a zarostlá věž, kde jste se mohli podívat vzhůru k nebesům. Nic z toho však již není realitou. Do starého gotického tubusu bylo vestavěno dřevěné schodiště, instalováno večerní osvětlení a dávná památka konečně začala opět sloužit, jako rozhledna. Věž Práchovna je zapsána do Ústředního
seznamu nemovitých kulturních památek.


Zdroj: hrady.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama