U borovice

15. srpna 2011 v 16:20 | Miloslav Čeleda |  Rozhledny a věže - články
Rozhledna U borovice se nachází na stejnojmenné kótě, výška 669 m n. m., severozápadně obce Roprachtice, vpravo od silnice č. 289 ze Semil do Vysokého nad Jizerou. Výstavbu svépomocí realizoval soukromý investor, František Hubař z Roprachtic. Se stavbou bylo započato v dubnu 2008, slavnostní otevření se konalo 17.listopadu 2009.


Kamenná základna o půdorysu 4,7 x 4,7 metru má vnitřní cihlovou vyzdívku a výšku 13 metrů. Nad ní je dřevěný ochoz z modřínového dřeva dřeva, dílo místního tesaře Pacholíka. Na zastřešený vyhlídkový ochoz vede 70 schodů. Přístup je autem po silnici 289 ze Semil, pěšky z obce Roprachtice či Vysoké nad Jizerou, nejbližší železniční zastávka je Poniklá.


Rozhledna je prozatím přístupná o sobotách a nedělích od 10-15 hodin nebo po telefonické domluvě. V letní sezóně bude otevřena denně. Z rozhledny je krásný kruhový výhled na Jizerské hory (Ještěd), Krkonoše (Černá hora, Žalý, Kozí hřbety), Bzenecko, Orlické hory, vrcholy Tábor, Bezděz, Milešovka, Ralsko a na okolí řeky Jizery a Kamenice.

Zdroj: Wikipedie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama