Bismarckova rozhledna

11. července 2010 v 18:20 | Miloslav Čeleda |  Rozhledny a věže - články
Bismarckova rozhledna u Chebu stojí na Zelené hoře u Chebu již přes 100 let. Postavili jí zdejší němečtí vlastenci z Chebského okrašlovacího spolku jako příspěvek k tehdejšímu kultu tzv. Bismackových rozhleden a sloupů. Těch bylo celkem postaveno v různých částech světa na 270. Dodnes jich stojí 172 a mimo Evropy se s nimi můžeme setkat například v Chile nebo na exotickém ostrově Papua - Nová Guinea.

Ta chebská rozhledna byla původně dřevěnou vyhlídkovou plošinou vysokou 14 metrů. Své první návštěvníky přivítala roku 1891, ale technický stav stavby dovoloval návštěvu pouze do jara 1909. Tehdy byla plošina zbourána a  na jejím místě začala vznikat bytelná kamenná rozhledna.

Bismarckova rozhledna

Peníze se získaly z veřejné sbírky a celá stavba trvala velmi krátce - k otevření Bismarckovy rozhledny došlo již 3.10.1909.  Název prosadila tehdejší Nacionální všeněmecká strana, ačkoliv se stavba měla původně jmenovat neutrálně "Nová rozhledna na Zelené hoře".

Po II. světové válce se Bismarckova rozhledna ocitla v hraničním zakázaném pásmu. A protože původní němečtí pamětníci byly ve velké většině odsunuti na Západ, na rozhlednu se téměř zapomnělo. A  tak i pro mnohé obyvatele Chebu byla existence rozhledny po uvolnění poměrů po roce 1989 velkým překvapením. 


Rozhledna se pochopitelně nedočkala nových časů v nijak skvělém stavu. Okolí bylo zastíněno vzrostlým lesem a sama stavba měla vážné technické problémy. K rekonstrukci a oficiálnímu znovuotevření tedy 
došlo poměrně pozdě - až v roce 2005.

Hlavním investorem bylo město Cheb a na rozhledně se nevybírá vstupné, což jistě potěší každého návštěvníka. Výhled z vyhlídkové plošiny je dnes lehce omezen stromy, přesto lze mezi jejich korunami zahlédnout vršky
Českého a Slavkovského lesa, Smrčin i Krušných hor.

Zdroj: e-dovolena.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama