Černá věž

1. května 2010 v 17:50 | Miloslav Čeleda |  Rozhledny a věže - články
Černá věž je známá stavba ze 16.století v centru Českých Budějovic vedle katedrály s.Mikuláše. Dnes je oblíbenou turistickou atrakcí, která je v sezóně zpřístupněna veřejnosti a poskytuje výhled především na centrum města.

Rozhodnutí o stavbě věže, která měla sloužit jako strážná a hlásná věž, zvonice a v neposlední řadě jako symbol bohatství města, padlo v roce 1547 a ihned byly zahájeny přípravné práce. Vzhledem k nepříznivým hydrologickým poměrům v podloží musela být půda před položením základů zpevněna dubovými piloty.

Černá věž

Vlastní stavba proběhla v letech 1549-1577. Do roku 1565 ji vedl italský stavitel Hans Spart, poté Vincenc Vogarelli. V roce 1606 byly na věž dodatečně přidány věžní hodiny. Věž prodělala několik větších i menších rekonstrukcí a oprav, poslední generální rekonstrukce proběhla v letech 1982-1985. V roce 1993 byl u Černé věže obnoven
pomník Jana Valeriána Jirsíka.

Věž má čtvercový půdorys o délce strany 11,6 m a je vysoká 71,9 m. Stěny jsou u základů silnější (3,1 metru), se vzrůstající výškou se zužují, ve výši ochozu jsou mají už mírně pod dva metry. Její interiér je rozčleněn na 9 podlaží, přičemž v 6. a 7. podlaží a v báni věže je umístěno celkem 6 zvonů. Největší z nich je Bumerin, který byl roku 1723 odlit ze stejnojmenného zvonu původně visícího v kostele sv. Mikuláše.


Nejmladší je Budvar z roku 1995. Další zvony se jmenují Marta, Octava, Maria a Stříbrný zvon z roku 1630. V 9. patře věže byl původně byt pro věžného a jeho rodinu. Na jeho úrovni se nachází ochoz, který nese římsu střešní báně. Do výšky páteho patra byla vystavěna v gotickém slohu, od šetého patra po báň pak převládá sloh renesanční.

Zdroj: Wikipedie

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama