Kozákov

16. března 2010 v 14:10 | Miloslav Čeleda |  Rozhledny a věže - články
Je docela zvláštní, že vrchol jednoho z nejvyšších kopců v Českém ráji - Kozákov - čekal na svoji rozhlednu nejdéle. První projekt rozhledny na Kozákově vypracoval z pověření odboru KČT v Turnově malíř Jan Prousek. Přišel s představou vyhlídkové věže spojené s kaplí zasvěcenou věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi. Nápad se líbil, jenže jedna událost z roku 1903 jej odsunula do pozadí.

Tehdy totiž zemřel dr. František Ladislav Rieger a na Semilsku, odkud tento známý národní vůdce pocházel, vznikla idea postavit na Kozákově na jeho počest mohylu. Ta měla dosahovat výšky 28 m a sloužit jako vyhlídkový bod. K realizaci této myšlenky bylo v roce 1904 založeno družstvo, které zakoupilo pozemek na vrcholu a sbírkami se snažilo získat potřebné finanční prostředky.

Věž na Kozákově

Ty však byly odhadovány na osmdesát až sto tisíc korun, což byla suma, jakou se nikdy nepodařilo nashromáždit. Naopak v roce 1911 se vedení družstva vrátilo k původní myšlence na stavbu rozhledny. Měla být doplněna chatou, jež by se postarala o rychlejší návratnost vložených investic. Jenže válka už zahájit výstavbu nedovolila.

Brzy po vzniku samostatného Československa se znovu začalo jednat o vybudování výletního objektu. K realizování projektu navrženého arch. Janem Václavíkem spojili své síly turisté, podnikatelé, finanční ústavy i jednotlivci z celého kraje. Jejich dílo bylo úspěšně završeno 24. června 1928, kdy byla Riegrova chata na Kozákově
slavnostně předána veřejnosti.


Rozhledna Kozákov

Myšlenka na postavení rozhledny se pak nadlouho přesunula pouze do oblasti úvah a přání. Nová šance se naskytla až v roce 1993 v souvislosti s výstavbou vojenského spojovacího uzlu na Kozákově. Dohoda mezi armádou a odborem KČT v Semilech nakonec umožnila, že nová věž byla pojata jako víceúčelový objekt s dvěma plošinami. Na horní, 48 metrů nad zemí, jsou umístěny antény pro vojsko, policii a další uživatele.

Turisté mají přístup pouze na nižší plošinu ve výšce 24 m. I z ní se však nabízí nádherný kruhový výhled. Za dobré viditelnosti můžeme na obzoru spatřit Krkonoše, České středohoří, Jizerské, Lužické a dokonce i Orlické hory. Rozhledna na Kozákově slouží veřejnosti od 23. dubna 1995. Na jaře 1999 se začalo s budováním
zděné přístavby ve spodní části.

Zdroj: interregion.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama