Petřínská rozhledna

22. července 2009 v 17:40 | Miloslav Čeleda |  Rozhledny a věže - články
Rozhledna byla vystavěna pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891 na podnět zakladatelů Klubu českých turistů Viléma Kurze a Břetislava Pasovského jako volná kopie Eiffelovy věže v Paříži. S tímto projektem seznámil v lednu r. 1890 českou veřejnost článkem "Rozhledna na Petříně, obrázek z blízké budoucnosti Prahy" Dr.Vilém Kurz.

Práce podle plánů inženýrů Františka Prášila a Julia Součka byly započaty 16.března a dokončeny 20.srpna roku 1891. Byly položeny 11 metrů hluboké základy a na nich vystavěna 60 metrů vysoká ocelová konstrukce vážící 175 tun.


Jádrem konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah; okolo něj se vinou dvě točitá schodiště s 299 schody - jedno pro chůzi nahoru, druhé pro chůzi dolů. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, horní je ve výšce 55 metrů.

Během své návštěvy okupované Prahy (15.-16.3.1939) vyslovil Adolf Hitler přání, aby byla Petřínská rozhledna zbourána, jelikož údajně kazila výhled z Pražského hradu. Přání ale nebylo nikdy během okupace vyhověno.

V 60. letech dvacátého století byly na vrcholu rozhledny umístěny vysílací antény pro televizní a rozhlasové vysílání. V září 1979 byla rozhledna uzavřena pro veřejnost pro špatný technický stav konstrukce. Po opravě byla znovu otevřena v květnu 1991 u příležitosti druhé Jubilejní výstavy.

Roku 1992 skončilo vysílání televize, zůstaly pouze rozhlasové vysílače. Rekonstruovaný výtah nyní slouží pro osoby se sníženou pohyblivostí, rozhledna dnes patří k hlavním turistickým cílům hlavního města.

Od roku 1998 rozhlednu spravuje Pražská informační služba. V podzemních prostorách rozhledny je umístěna malá výstava artefaktů spojených s životem Járy Cimrmana.

Zdroj: Wikipedie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama